20 listopada 2020 | Rekuperacja

Rekuperacja

Budując dom coraz świadomiej podchodzimy do komfortu i oszczędności, jakie mogą nam zapewnić nowoczesne systemy. Jedną z takich technologii jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna to najlepsze rozwiązanie do nowo powstałych budynków mieszkalnych lub usługowych, gdzie kluczowym elementem jest ciągła wymiana powietrza.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń, pozwalając na dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyciągnięcie powietrza zanieczyszczonego, zużytego na zewnątrz. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane – pozbawione kurzu, większych zanieczyszczeń czy insektów. W miesiącach chłodniejszych, gdy załączamy w domach system grzewczy, zaciągane z zewnątrz zimniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Następuje wtedy odzysk ciepła z wentylacji, a co za tym idzie oszczędność na ogrzewaniu.

Co zapewnia system rekuperacyjny?

– dostarczenie w sposób ciągły i kontrolowany wymaganej ilości świeżego powietrza,

– wstępne oczyszczenie powietrza z kurzu, alergenów,

– usuwanie wilgoci z budynku – eliminowane jest ryzyko powstania grzybów,

– zabezpieczenie przed smogiem, usuwanie pyłów PM 2,5 PM 10,

– odzysk ciepła – oszczędności na ogrzewaniu  do 30%,

– eliminacja hałasu ulicznego i przeciągów,

– dużo wyższy komfort mieszkania niż przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Na czym polega montaż rekuperacji?

Podstawą instalacji rekuperacji jest centrala wentylacyjna czyli rekuperator od którego rozprowadzane są kanały wentylacyjne w niewidocznych miejscach w domu. Sposób i trasa prowadzenia instalacji zależy od jej rodzaju: od tradycyjnych kanałów stalowych do nowoczesnych przewodów polietylenowych, które można rozprowadzić np. w wylewce podłogi czy w stropie.

Oferowane przez nas rekuperatory:

– zapewniają bezpieczeństwo i komfort. Wszystkie centrale wentylacyjne są wykonane z materiałów niepalnych. Izolacja rekuperatorów jest wykonana z unikatowej mieszanki tworzyw na bazie kauczuku. Zapewnia ona bardzo dobrą izolację centrali wentylacyjnej, a przy tym jest niepalna. Równocześnie izolacja posiada zamknięte komórki co gwarantuje, że nie będzie pochłaniała wilgoci.

– wyposażone są w energooszczędne wentylatory najnowszej generacji, prądu stałego EC. Są one ciche, zużywają bardzo mało energii elektrycznej, a automatyka centrali pozwala sterować nimi w zakresie 1-100%.

– posiadają wymienniki aluminiowe. Ich wielkość została dobrana tak, aby zachować jak najlepsze relacje sprawności do oporów przepływu powietrza przez wymiennik. Ponadto przemyślany montaż wymiennika w rekuperatorze umożliwia grawitacyjne odprowadzenie powstałych w nim skroplin, co zmniejsza ryzyko zamarzania rekuperatora i nie obniża jego sprawności.

– to wysoki standard wyposażenia. Urządzenie zawiera inteligentny dotykowy sterownik wraz z puszką do montażu podtynkowego, nagrzewnicę wstępną, tacę ociekową ze stali nierdzewnej, automatyczny 100 % bypass, uchwyt do zawieszenia na ścianie, syfon skroplin. Sterownik rekuperatora posiada program tygodniowy, gdzie użytkownik może zaprogramować pracę centrali najbardziej komfortową dla siebie, np. ustawienia centrali na mniejszą wydajność w przypadku gdy nikogo nie ma w domu. Możliwość zaprogramowania pracy tygodniowej przyczynia się również do mniejszego zużycia energii elektrycznej.  Dodatkowym atutem jest możliwość włączenia  funkcji „URLOP” gdzie można zaprogramować okres urlopu, przez który centrala pracuje cały czas na minimalnej wydajności.

– można zamontować na poddaszu nieużytkowym, w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Ważne, by nie sąsiadowało ono z ‘cichymi’ pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci: wentylatory rekuperatora emitują bowiem dźwięk. W najlepszych rekuperatorach jest on jednak bardzo delikatny. Podobnie dźwięk ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych.

Od czego zależy koszt montażu rekuperacji?

– metraż domu,

– ilość i rodzaj pomieszczeń,

– rodzaj rekuperatora,

– rodzaj zastosowanej instalacji,

– innych opcji jak: gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzenia jonizującego powietrze czy rodzaju sterowania.

Proponowane przez naszą firmę centrale wentylacyjne spełniają wymagania techniczne programu dofinansowań Czyste Powietrze.

Budujesz lub remontujesz i szukasz odpowiedniej firmy, która zajmuje się rekuperacją? To idealnie trafiłeś – zapraszamy serdecznie do kontaktu.
 
Nasza firma doradzi Państwu jaki rekuperator wybrać oraz zajmie się całą instalacją systemu.
 
Tylko u nas otrzymają Państwo najwyższej jakości produkty od najlepszych producentów.
 

22 czerwca 2021 | Kominy systemowe
System kominowy TURBO STAL
Czytaj dalej
12 maja 2021 | Kominy systemowe
System kominowy DUO
Czytaj dalej
10 maja 2021 | Kominy systemowe
System kominowy uniwersalny
Czytaj dalej
22 lutego 2021 | Moskitiery
Moskitiery
Czytaj dalej
20 listopada 2020 | Rekuperacja
Rekuperacja
Czytaj dalej
12 listopada 2020 | Kotły
Kotły na pellet
Czytaj dalej
6 listopada 2020 | Systemy aluminiowe
Systemy aluminiowe okienno-drzwiowe
Czytaj dalej
6 listopada 2020 | Rolety
Rolety zewnętrzne
Czytaj dalej
31 października 2020 | Żaluzje
Żaluzje drewniane
Czytaj dalej
13 października 2020 | Okna
Okna PVC Clasictherm
Czytaj dalej