Program Czyste powietrze

Czyste powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią.
Dla kogo jest program Czyste powietrze?
Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami, współwłaścicielami domów jednorodzinnych oraz osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Jak również do osób fizycznych, które posiadają prawo własności lub są współwłaścicielami wydzielonego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą z zastrzeżeniem, że lokal został wyodrębniony do 1.01.2019 roku.
Jaka jest forma dofinansowania?
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji oraz pożyczki.
Realizacja programu trwa do 2029 roku. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Wnioski można składać elektronicznie za pomocą portalu beneficjenta lub wypełnione odręcznie.
Czego dotyczy program Czyste powietrze?
- demontaż oraz zakup i montaż kotłów na pellet oraz modernizacji c.o.
- ocieplenie przegród budowlanych. Ocieplenie elewacji , poddaszy m.in styropianem lub wełną mineralną.
- demontaż oraz zakup i montaż okien, drzwi zewnętrznych.
Jaką kwotę dotacji można otrzymać?
Kwota dofinansowania jaką można otrzymać zależna jest od zakresu realizowanej inwestycji oraz dochodów. Są trzy progi dofinansowania – podstawowy, podwyższony oraz najwyższy. Maksymalna kwota dotacji jaką można otrzymać, przy założeniu, że kwalifikujesz się do najwyższego poziomu dofinansowania, to nawet 135 000 złotych.