Jakie okna wybrać?

Jakie okna wybrać?
Jakie okna wybrać ? – to jedno z częstych pytań, jakie zadaje nam klient przed budową czy modernizacją domu. Okna to wizytówka każdego budynku, dodają mu stylu, a także podnoszą jego atrakcyjność. Parametry techniczne, precyzja wykonania oraz dbałość o szczegóły gwarantuje pełną funkcjonalność okna. Pamiętajmy, że wybrane przez nas okna muszą nam służyć przez długie lata i o każdej porze roku.
Jakie zadanie spełniają okna?
Okna to element w konstrukcji budynku, który zapewnia nam dostęp do naturalnego światła dziennego, co jest istotne dla dobrego samopoczucia i zdrowia wszystkich domowników. Oprócz doświetlenia wnętrza, okna pozwalają na wymianę powietrza oraz wentylację. Dobre okna dbają o gospodarkę cieplną budynku, mogą przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń w naszym domu. Odpowiednio dobrane okna chronią przed hałasem oraz włamaniami.
Jakie są najważniejsze parametry okna z punktu widzenia jego użytkowania?
Kiedy wybieramy okno do domu, mieszkania czy biura powinniśmy poznać jego najważniejsze parametry, aby dokonać odpowiedniego zakupu. Najważniejszymi parametrami , na które warto zwrócić uwagę są: współczynnik przenikania ciepła (Uw), współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug), współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej (Uf), współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw), współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g) oraz współczynnik przepuszczalności światła (Lt).
Co oznacza współczynnik Uw, Ug i Uf?
Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw) informuje nas o tym, jaka ilość ciepła ucieka przez poszczególne fragmenty okna na zewnątrz. Przenikalność Uw okna określa jaka ilość energii (W) przenika w ciągu jednostki czasu (1h) przez 1m2 powierzchni okna przy różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem wynoszącej 1oK. Warto zapamiętać, że im wartość współczynnika Uw jest niższa, tym lepszy jest komfort przebywania w pomieszczeniach, straty ciepła są niżesz, co oznacza mniejsze koszty ogrzewania. Jeśli współczynnik Uw dla okna wynosi mniej niż 1,1 W/m2K wtedy możemy mówić, że okno jest energooszczędne. W chwili obecnej na rynku dostępne są okna o parametrach na poziomie poniżej 0,8 W/m2K, co zapewnia lepszą ochronę przed utratą ciepła.
Na wartość współczynnika Uw ma wpływ kilka czynników, m.in.: rodzaj i budowa profili okiennych, rodzaj przeszklenia (liczba szyb i typ szkła), rodzaj zastosowanego w przestrzeni międzyszybowej gazu szlachetnego (np. argonu), parametry i właściwości materiału użytego do wykonania ramy i ościeżnicy, typ zastosowanych uszczelnień, a także konstrukcja wyrobu i jakość wykonania. Również poprawnie przeprowadzony montaż ma ogromne znaczenie dla właściwości izolacyjnych okna.
Podczas zakupu okna oprócz symbolu Uw mogą pojawić się takie oznaczenia jak:
Uf – jest to współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej, którego wartość im jest niższa tym lepsza.
Ug – to współczynnik określający przenikalność termiczną szyby, którego wartość im jest niższa tym lepsza. Współczynnik Ug mówi nam o tym ile ciepła ucieka z domu przez pakiet szybowy. Im wartość współczynnik Ug jest niższa tym mniejsze są straty cieplne. W przypadku okien energooszczędnych wartość tego parametru wynosi 0,5 W/(m2K).
Parametr Ug ma większe znaczenie w przypadku gdy zdecydujemy się na duże przeszklenia i okna, w których szyba będzie stanowić większość konstrukcji. Zaś parametr Uf jest ważny w przypadku bardzo małych okien, gdzie rama jest istotniejsza od niewielkiej szyby. Wybierając stolarkę okienną należy uwzględnić wszystkie wspomniane parametry, jednak należy pamiętać, że najbardziej miarodajny jest współczynnik przenikania ciepła Uw.
Co oznacza współczynnik izolacyjność akustyczna okna Rw?
Przy wyborze nowych okien rozważamy nie tylko kwestię termoizolacji, ale również taki aspekt jak izolacyjność akustyczna. To właśnie parametr Rw informuje nas o poziomie ochrony przed hałasem z zewnątrz, który wyrażany jest w decybelach (dB). Im wyższy jest współczynnik Rw, tym okno stanowi skuteczniejszą zaporę przed hałasem. Większość dostępnych na rynku okien utrzymuje współczynnik Rw na poziomie 30-32 dB. W przypadku, gdy dom znajduje się w niedalekiej odległości od ruchliwej ulicy, torów kolejowych czy tramwajowych, marketu itp., zalecane jest zastosowanie okien o parametrach powyżej 40 dB. Odcięcie się od głośnych czy uciążliwych dźwięków zewnętrznych jest niezbędna dla naszego spokojnego i bezstresowego funkcjonowania.
Wartość Rw zależna jest od:
– wielkości i rodzaju okna,
– właściwego doboru okuć i uszczelek,
– rodzaju szkła, które użyto do wykonania szyb,
– grubości poszczególnych szyb oraz odległości między nimi,
– rodzaju gazu, który został wykorzystany do wypełnienia przestrzeni między szybowych,
– grubości i materiału z jakiego została wykonana rama,
– właściwego montażu okna.
Co oznacza współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g?
Współczynnik g jest to parametr mówiący o przepuszczalności energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby i przechodzącej do wnętrza pomieszczeń. Ujmując najprostszym językiem współczynnik g określa, jaka część naturalnego światła przenika do wnętrza pomieszczeń. Nowoczesne okna powinny charakteryzować się stosunkowo wysokim współczynnikiem g (wyrażanym procentowo), dzięki czemu więcej energii przechodzi przez szyby, jednocześnie pozwalając na dodatkowe dogrzewanie pomieszczenia. Przeciętnie współczynnik przepuszczalności energii słonecznej waha się między 50% a 55%. Zbyt niski współczynnik g sprawi, że zimą nie będziemy mogli skorzystać z ciepła energii słonecznej, zbyt wysoki parametr g (przy dużych przeszkleniach od strony południowej) sprawi, że będziemy odczuwali duży dyskomfort ocieplenia w okresie letnim. Stąd też przy określeniu optymalnego współczynnika g dla przeszkleń należy uwzględnić ich rozmiar oraz orientację wobec stron świata.
Co oznacza współczynnik przepuszczalności światła Lt?
Współczynnik Lt określa jaka ilość światła słonecznego przedostaje się przez szybę zespoloną do wewnątrz pomieszczenia. Współczynnik przepuszczalności światła zależy od grubości szkła, składu surowców w masie szklanej oraz zastosowanego systemu powłok. Wartość Lt wyrażana jest procentowo , im wyższa wartość Lt, tym jaśniej jest w pomieszczeniu. W standardowych pakietach szybowych dwukomorowych współczynnik ten wynosi 73-74%, co daje dużą ilość naturalnego światła słonecznego w pomieszczeniu.
Wybierając okna do domu, biura czy innych budynków musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Znajomość podstawowych parametrów technicznych okien pozwoli nam dokonać jak najbardziej świadomego wyboru. Zwiększymy komfort, zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie czy światło. Podjęta przez nas decyzja z pewnością zaprocentuje na wiele długich lat.
W celu uzyskania pomocy w doborze idealnych okien, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.
Nasz firma zajmuje się odpowiednim doborem okien, sprzedażą oraz ich montażem.
Tylko u nas otrzymają Państwo najwyższej jakości produkty od najlepszych producentów.